توجه: ‌این وبسایت در حال تست و توسعه است و داده های آن فعلا قابل اتکا نیستند.

مرکز تحقیقات مخابرات

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) ایران، یکی از قدیمی‌ترین نهادهای پژوهشی حاکمیتی در حوزه فاوا و مفز متفکر و مشاور مادر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌رود. از ماموریت‌های اصلی این پژوهشگاه نهادینه کردن رشد و ارتقای وضعیت دانش، فناوری و نوآوری کشور با بسترسازی و برنامه‌ریزی خردمندانه همراستا با اولویت‌های تعیین شده در اساسنامه، احکام و اسناد بالادستی کشور می‌باشد. پژوهشگاه به عنوان بازوی توانمند مشاوره وزارتخانه است که می‌بایست با ایفای نقشی موثر در راستای گسترش و بهبود پژوهش و تولید دانش، زمینه تحقق اهداف مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات در سند چشم انداز 20 ساله و برنامه‌های توسعه پنجساله را فراهم آورد.

سامانه بومی رتبه بندی وبسایت ها

"پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات" با همکاری پژوهشکده‌های فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات در سال ۱۳۹5 اقدام به ایجاد سامانه بومی رتبه‌بندی و تحلیل وب‌سایت‌ها نموده است. این سامانه به عنوان یکی از خدمات جویشگر بومی به‌شمار می‌آید.

این سامانه با هدف ارائه خدمت رتبه بندی وبسایت ها مبتنی بر ترافیک و به منظور رفع نیاز به رصد ترافیک اینترنتی ایران و تعیین سهم ترافیک وبسایت های بومی در طرح جویشگر ملی تعریف شده است. اين سامانه به عنوان يك سرویس پايه اي و کاربردی در كنار جويشگران بومي، به صاحبان وب سايتها ارائه خدمت خواهد نمود. ضمن اینکه سامانه، از جویشگر بومی، سرویس تأمین بخشی از داده های ترافیک وب سایتها را دریافت نموده و جویشگر بومی نیز آمار و تحلیل های خروجی از این سامانه را به عنوان سرویس دریافت می نماید.

میتوان گفت خدمت رتبه بند از حیث درک میزان اهمیت یک صفحه وب در گشت و گذار اینترنتی جهت وقت گذاشتن برای بازدید و پیمایش صفحات وب و یا استناد به آن و در نتیجه در رونق کسب و کارهای اینترنتی حائز اهمیت است. همزمان با آغاز رشد وب فارسی و به راه افتادن کسب و کارهای اینترنتی متنوع و متعدد در کشور، مدیران سایت ها همواره به دنبال معیاری برای سنجش ارجعیت سایت ها بودند. این امر امروزه توسط سایت الکسا که یکی از سایت های کمپانی آمازون می باشد، اتفاق افتاده است. در حال حاضر یکی از مهمترین عوامل رونق يافتن و اعتبار دهي به يك سايت و كسب و كار اينترنتي در ایران، رتبه ی الکسای سایت نمایش دهنده مي باشد. الکسا مرجعی نه چندان دقیق برای رتبه بندی سایت ها در سطح محلی و بین المللی است. مدیران سایت ها همواره به دنبال افزایش این رتبه هستند. راه های زیادی برای دور زدن رتبه الکسا بوجود آمده است،که با کمی توجه و تحلیل، میتوان سایت هایی که با این روش رشد کرده اند را از بقیه متمایز کرد.

در راه اندازی این سامانه سعي بر آن است كه با توجه به اصالت در اطلاعات، حفظ امنیت و سرمایه مصرف کنندگان و قابلیت اعتماد که همگی با پشتوانه بومی بودن محصول بوجود خواهند آمد، جایگزین مناسبي براي الکسا و امثال آن در کشور ايجاد شود . هدف اصلی این سامانه، رتبه بندی وبسایت ها مبتنی بر ترافیک آنها مي باشد كه بر این اساس، تحلیل و پايش وبسایت ها برای صاحبان وب دارنده اسکریپت سامانه و کاربران وب دارنده افزونه مرورگر سامانه ارائه می دهد.